Kirjailijavieraana eräkirjailija Erkki Jämbäck

Palkittu ylivieskalainen eräkirjailija Erkki Jämbäck vierailee kirjastossa. Hänen uusin kirjansa on Metsomaita ja eräpolkuja (Väyläkirjat 2025). Vierailullaan kirjailija kertoo myös esikoisteoksestaan Tenojoen testamentti (2024)
”Metsä on ollut meille suomalaisille kautta aikojen turva ja ruokapöydän särpimen tuoja. Eränkäyntitaitojen ansiosta olemme selvinneet hengissä kansana myös vaikeina aikoina jo tuhansia vuosia. Metsässä ovat juuremme ja niitä perinteitä metsästysharrastuskin vaalii.”
”Näitä perinteitä kunnioittaen olen kirjoittanut kirjani, omista eletyistä kokemuksistani metsien keskellä ja soiden äärillä”, kirjailija kuvaa.
Kirja perustuu kirjoittajan metsästyspäiväkirjoihin ja muisteluihin 1970-luvun alusta. Metsästäjän polut ovat kulkeneet pienriistan perässä yli viidenkymmenen vuoden ajan Keski-Suomen järvimaisemista halki Pohjois-Pohjanmaan suomaisemien Ruotsin Lappiin ja välillä poiketen Viroonkin saakka.
Kahvitarjoilu!
