Kirjailijavieraina dekkaristiduo Noora Mustajoki & Bosse Hellsten
Kittiläläinen kirjailijapariskunta Noora Mustajoki ja Bosse Hellsten kirjoittivat yhteisen rikosromaanin Turisti.
Kirja on Arktis-sarjan avausosa, ja se on Nooran ja Bossen ensimmäinen yhteinen teos. Kaksikon kohdalla ei kuitenkaan ole kyse esikoiskirjailijoista – Noora on kirjoittanut useita tietokirjoja, Bosse runoutta ja proosaa ruotsiksi.
Turisti on omaleimainen, Napapiirin pohjoispuolelle sijoittuva rikosromaani täynnä kaamoksenpimeää huumoria, joka henkii Coenin veljesten elokuvien tunnelmaa. Sen oudot tapahtumat, elämänmakuiset ja salaisuuksien riivaamat henkilöhahmot sekä musta huumori pitävät lukijan tiukasti otteessaan.
Turisti on myös nyrjähtänyt tarina kestävän matkailun paradoksista ja ihmisen ahneudesta. Se kuvaa tarkkanäköisesti ja hätkähdyttävän ajankohtaisesti Lapin turismin haittapuolia ja kuormittavuutta.
Noora Mustajoki on Kittilän kirjastotoimenjohtaja. Hän on entinen toimittaja ja kirjoittanut useita tietokirjoja. Kirjailijaparinsa suomenruotsalainen Bosse Hellsten on aiemmin ruotsinkielistä marginaalikirjallisuutta sekä runoutta kirjoittanut filosofi. Kirjailijakaksikko asuu ja elää kirjasarjan tapahtumapaikalla Kittilässä.
Kirjailijapariskunta kertoo teoksestaan ja kirjoittamisprosessistaan kirjastossa to 10.9. klo 17 alkaen,
kahvitarjoilu.
Vapaa pääsy, tervetuloa!
