HALLAA 2024

KEMIJÄRVI – Lieste Piia & Mäkelä-Haapalinna Pirkko 
Avajaiset 1.11.2024 klo 18-20

Lapin taiteilijaseura toteuttaa Hallaa2024 -hankkeen, jossa Lapin jokaiseen 21 kuntaan viedään nykytaidetta syyskuun 2024 ja tammikuun 2025 välisenä aikana.

Piia Lieste on Rovaniemeläinen materiaalipohjainen kuvataiteilija, joka työskentelee mm. keramiikan, veden ja muovin kanssa. Liesteen installaatio koostuu havannoista lähiluonnossa ja luontopoluilla. Erityisesti simpukat kiehtovat häntä, sillä ne ovat vesistöjen superpuhdistajia keräten samalla itseensä saasteita. Samoin huokoinen keramiikka toimii myös vedensuodattimena jonka pintaa epäpuhtaudet patinoivat. Näyttelyn teokset käsittelevät uontosuhdetta Riikka Kaihovaaran kahden esseeteoksen, Villi ihminen sekä Vieras eläin, innoittamana.

Pirkko Mäkelä-Haapalinna on Kemijärvellä syntynyt ja nykyisin Rovaniemellä asuva ja työskentelevä kuvataiteilija. Näyttelyn teokset ovat syntyneet hetkistä Ailangan hiekkarannalla ja heijastelevat ajan ja veden virtaa. Hiekkarantojen ja kangasmetsän juurakot ja varvut liittyvät muistojen aarteistoon ja ovat inspiroineet teosten visuaalisen toteutuksen.

Sijainti: Kemijärven kulttuurikeskus, Hietaniemenkatu 5, 98100 Kemijärvi

Huipputapahtumat

Ystävänpäiväkonsertti
Artikkelin oletuskuva

Ystävänpäiväkonsertti

Aki ja Katja Hietala esiintyvät Kemijärven kulttuurikeskuksessa pe 14.2. Ohjelmistossa on rakkauslauluja ja...

Kaiken Kansan Kirjapäivä
Artikkelin oletuskuva

Kaiken Kansan Kirjapäivä

Tule ja innostu lukemisesta! Kaiken Kansan Kirjapäivä tuo Rosa Liksomin Kemijärvelle Toista kertaa...

Lyömäsoitinkonsertti Akola-salissa
Artikkelin oletuskuva

Lyömäsoitinkonsertti Akola-salissa

Musiikkiopiston oppilaat esiintyvät lyömäsoitinkonsertissa Musiikkiopiston Akola-salissa. Tapahtuman järjestäjäKoillis-Lapin musiikkiopisto

TurvaTiistai kirjastossa
Kirjaston pyöreä logo

TurvaTiistai kirjastossa

Kemijärven VPK:n edustaja Heli Aho kertomassa hätänumeropäivän teemaan liittyen kello 17 alkaen, tervetuloa!